Fundacja MODE
  • O FUNDACJI
  • ZESPÓŁ
  • PROJEKTY
    • Europejski Korpus Solidarności
    • Budowanie potencjału
    • Konsorcjum na rzecz doskonalenia zawodowego nauczycieli
    • reSTART
    • Europa dla obywateli
    • Against the fake world
    • The E-Team
    • The Power of Gamification
    • Projekty partnerskie
  • GOSZCZENIA
  • OFERTY PRACY
    • Koordynator(ka) projektów ESC
    • Specjalist(k)a ds. finansowych
    • Specjalist(k)a ds. organizacji szkoleń i kursów
  • WESPRZYJ NAS
  • KONTAKT

EUROPEJSKI KORPUS SOLIDARNOŚCI

Europejski Korpus Solidarności pomaga młodym ludziom w rozwoju zawodowym i odnalezieniu się na rynku pracy. Przez położenie nacisku na europejski wymiar solidarności, program daje młodzieży wyjątkowe możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdobywania nowej wiedzy, z korzyścią zarówno dla nich, jak i dla ogółu społeczeństwa.
Program umożliwia młodzieży w wieku od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także na stawianie pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej. Założenia programu skupione są wokół działań solidarnościowych. Celem programu jest włączenie młodzieży w projekty, które promują wartości europejskie, demokrację, obywatelską postawę i solidarność społeczną.

Europejski Korpus Solidarności umożliwia młodym ludziom udział w trzech różnych rodzajach działań. Pierwszym z nich są Projekty Wolontariatu, które pozwalają na wyjazd zagranicę i włączenie się w działania na rzecz innych oraz w pracę organizacji pozarządowej. Projekty te można również realizować w Polsce. Drugi – staże i miejsca pracy – umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego w polskiej lub zagranicznej instytucji, której działania związane są z sektorem solidarnościowym. Trzeci typ działań to Projekty Solidarności, które pozwalają na realizację lokalnych inicjatyw we współpracy z różnego typu placówkami, organizacjami i władzami samorządowymi.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej EKS.

 

 Wolontariat międzynarodowy: kierunek Dolny Śląsk 

Projekt trwający 36 miesięcy, w ciągu których co najmniej cztery osoby z różnych krajów mają możliwość zrealizowania wolontariatu w takich instytucjach jak Fundacja Mam Pomysł ze Świdnicy (prowadząca schronisko dla zwierząt), Centrum Kultury i Nauki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Fundacja MODE. Rolą każdego wolontariusza jest wspieranie swojej organizacji goszczącej w działalności i codziennych aktywnościach zgodnie z profilem danej organizacji.

Projekt zakłada realizację następujących celów:
– wzmocnienie współpracy z partnerami, stworzenie sieci partnerów lokalnych, dającą możliwość realizować inne projekty i rozwijać pomysły;
– wzbogacenie życia kulturowego mniejszych miast Dolnego Śląska;
– wzbogacenie oferty organizacji goszczących, przyciąganie uwagi do ich działalności;
– umożliwienie zdobycia cennego doświadczenia przez uczestników.

W projekcie do tej pory wzięli udział wolontariusze z Chorwacji, Włoch, Austrii oraz Francji.

Obecnie swój wolontariat w Starej Kopalni w Wałbrzychu realizuje wolontariuszka z Włoch, Stella. Do jej zadań należy m.in wsparcie przy przygotowaniu wystaw i ekspozycji, pomoc przy warsztatach ceramicznych, asystowanie przy wydarzeniach organizowanych przez Starą Kopalnie oraz pomoc w przygotowaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych. Projekt realizowany w latach 2018-2021.

 Młodzi. Aktywni. Solidarni 

Projekt trwający 24 miesiące, w której organizacjami goszczącymi są Centrum Kultury “Zamek” w Leśnicy oraz Fundacja MODE. Zakłada uczestnictwo co najmniej 5 młodych wolontariuszy z różnych krajów Europy, przyjeżdżających do Wrocławia na okres 12 miesięcy.

Ich pobyt we Wrocławiu umożliwi realizację następujących celów:
– rozwój młodych uczestników działań,
– otwarcie społeczności lokalnych na różnorodność kulturową,
– budowanie kontekstu międzynarodowego w organizacjach goszczących,
– rozwój współpracy między partnerami lokalnymi oraz zagranicznymi.

Dotychczas (luty 2021) w wolontariacie w Centrum Kultury “Zamek” udział wzięło 4 wolontariuszy z takich krajów jak Hiszpania, Portugalia i Francja. Wspierali oni placówkę w jej działaniach rutynowych, takich jak warsztaty edukacyjne i kulturowe dla różnych grup odbiorców, oraz wydarzeniach cyklicznych, takich jak festiwale, pikniki okolicznościowe, jarmarki lub wydarzenia online.
W wolontariacie w Fundacji MODE wzięło udział 3 wolontariuszy z Włoch, Portugalii i Hiszpanii, którzy wspierali nasze działania na terenie Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Wolontariusze wspierali nas podczas warsztatów językowych i kulturowych w szkołach (również zdalnie), realizowali własne projekty takie jak kursy językowe oraz wspierali grupy przyjeżdżające na praktyki i staże zawodowe do Wrocławia. Istotną częścią zadań była też promocją idei solidarności i wolontariatu międzynarodowego, tak, żeby zachęcać młodych ludzi do korzystania z szans oferowanych przez program. Projekt realizowany w latach 2019-2021.

 Młodzi. Aktywni. Solidarni  vol. II

Projekt zaplanowany jest na 24 miesiące i zakłada 3 rodzaje działań: długoterminowe (12 miesięcy) aktywności dla 3 wolontariuszy w Centrum Nauki i Sztuki “Stara Kopalnia” w Wałbrzychu, długoterminowe (5 miesięcy) aktywności dla 2 wolontariuszy w Fundacji Learn Outdoors, oraz krótkoterminowe aktywności (59 dni) dla 4 wolontariuszy również w Fundacji Learn Outdoors. Działania będą się odbywały na terenie Wrocławia i Wałbrzycha, jak również w Radzynie i Drołtowicach – małych miejscowościach, gdzie Fundacja Learn Outdoors co roku organizuje kolonie i obozy letnie dla dzieci i nastolatków. Poprzez swoje aktywności wolontariusze we wszystkich działaniach będą wspierać organizacje goszczące oraz w miarę możliwości realizować swoje pomysły i projekty. W działaniach krótkoterminowych udział weźmie młodzież z mniejszymi szansami (problemy społeczne, kulturowe, geograficzne, ekonomiczne).

Projekt realizować będzie następujące cele:
– promowanie postaw obywatelskich, uczestnictwa w życiu społecznym;
– promowanie równości, niedyskryminacji i międzykulturowości;
– tworzenie potencjału organizacji uczestniczących w projekcie;
– dotarcie do społeczności lokalnych w mniejszych miejscowościach oraz do młodzieży z mniejszymi szansami.

Mobilności w projekcie ruszą wiosną/latem 2021 roku. Projekt realizowany w latach 2020-2022.

 Młodzi. Aktywni. Solidarni  vol. III

Trzecia odsłona projektu MAKS to działania wolontariackie na rzecz Fundacji MODE. Przez dwa lata będziemy gościć w naszym biurze 4 wolontariuszy z różnych krajów Europy. Biuro organizacji będzie tylko miejscem przygotowania aktywności, większość działań będzie przeprowadzana w różnych miejscach, głównie w placówkach i organizacjach zaprzyjaźnionych z naszą Fundacją (także działania online). Wolontariusze będą współtworzyć i współprowadzić zajęcia językowe i kulturowe, prezentacje, szkolenia dot. dialogu międzykulturowego, promowania mobilności i programów EKS oraz Erasmus+, realizować własne pomysły. Poza tym, wolontariusze będą wspierać pracowników organizacji w realizacji wszelkich bieżących projektów i działań.

Cele które planujemy osiągnąć poprzez realizację trzeciej edycji projektu “Młodzi. Aktywni. Solidarni” są następujące:
– realizacja planu działań dla każdego poszczególnego uczestnika projektu, wsparcie uczestników w tworzeniu własnych projektów i byciu kreatywnym w rozwiązywaniu zadań i problemów;
– promowanie postaw obywatelskich, uczestnictwa w życiu społecznym;
– promowanie równości, niedyskryminacji i międzykulturowości.

Obecnie swój wolontariat w MODE realizuje Patrice z Niemiec. Kolejne mobilności planowane są na wiosnę/lato 2021 roku. Projekt realizowany w latach 2020-2022.

 Wolontariat: Dobry początek 

Projekt przeznaczony jest dla czwórki zmotywowanych młodych ludzi, którzy przez 9 miesięcy wspierają działania organizacji ASED w miejscowości Susa w Tunezji. Poprzez realizację projektu chcemy przyczynić się do:
– budowania mostów między Europą, a regionem sąsiadującym poprzez stwarzanie możliwości kontaktów pozwalających budować zrozumienie dla realiów politycznych, ekonomicznych i społecznych, szacunek dla wartości, empatię wobec problemów z którymi borykają się inne kraje, doświadczenie we współistnieniu, funkcjonowaniu w jednej społeczności, nawiązywaniu dobrych relacji, wykorzystywaniu zalet płynących z wielokulturowości;
– rozwoju osobistego uczestników;
– budowania potencjału organizacji partnerskich;
– wsparcia organizacji goszczących w ich pracy nad rozwiązywaniem problemów w swojej społeczności lokalnej.

Wśród tematów poruszanych przez ASED w działaniach znajdują się kwestie takie jak zwalczanie uzależnień wśród młodzieży, przeciwdziałanie rozwojowi terroryzmu i radykalizacji poglądów, rewitalizacja miasta czy dbanie o przestrzeń publiczną. Dużo uwagi poświęcone jest także wymianie kulturowej oraz doświadczeniom związanym z przechodzeniem przez okres transformacji w Polsce i w Tunezji. Bardzo dużą część swoich zadań wolontariusze zrealizują w świetlicy dla dzieci i młodzieży, w domu dziecka lub pracując z dziećmi niepełnosprawnymi.

Obecnie na wolontariacie w Tunezji przebywa 3 uczestników z Polski – Julia, Aga i Karolina. Projekt realizowany w latach 2019-2021.

O wolontariuszach poczytać można na założonym przez nich fanpage’u na Facebooku – Tunisia Calling.

 Wolontariat międzynarodowy w Centrum Kultury “Zamek” 

Nasz najnowszy projekt jest efektem udanej współpracy z Centrum Kultury “Zamek”, którzy zdecydowali się kontynuować współpracę z wolontariatem europejskim. W ramach projektu zaprosimy dwie młode osoby z Europy na 12-miesięczne działania we wrocławskiej Leśnicy. Będą to osoby w wieku 18-30 lat zainteresowane działaniami kulturalnymi i społecznymi, otwarte na zmiany i nastawione na uczenie się nowych umiejętności.

Do celów projektu zaliczamy:
– rozwój młodych uczestników poprzez uzyskanie doświadczenia w różnych działaniach kulturalnych i społecznych organizacji goszczącej, poznanie nowej kultury oraz ludzi;
– promowanie równości i tolerancji;
– wzbogacenie propozycji edukacyjnej instytucji goszczącej;
– rozwój współpracy pomiędzy wszystkimi organizacjami, które biorą udział w projekcie.

 

Organizacje uczestniczące w projekcie zyskają nie tylko nowe doświadczenia dot. zarządzania wolontariatem, ale też świeżą energię i pomysły, którymi wolontariusze będą się dzielić.

Dla Centrum Kultury “Zamek” obecność zagranicznych wolontariuszy jest szansą na dotarcie z ofertą do obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu i aktywne włączenie ich w życie społeczności lokalnych, zwłaszcza społeczności dzielnicy Leśnica. 

Wolontariusze będą pracować w Centrum Kultury “Zamek”, wspierając działania edukacyjne prowadzone przez cały rok (warsztaty, zajęcia dla dzieci i młodzieży, kursy językowe), organizację wydarzeń cyklicznych oraz okazjonalnych, festiwali, spotkań jak również będą realizować własne pomysły i wydarzenia, w obecnych czasach także online (np. podcasty).  Mobilności planowane są na wiosnę/lato 2021. Projekt realizowany w latach 2020-2022.

Copyright © 2017-2021 Mode Foundation