Fundacja MODE
  • STRONA GŁÓWNA
  • PROJEKTY
    • reSTART
    • Europa dla obywateli
  • O FUNDACJI
  • ZESPÓŁ
  • GOSZCZENIA
  • PRACA
  • KONTAKT

Projekt „Active Telling Active Learning”, realizowany w ramach programu Europa dla obywateli, skupia się na upamiętnianiu jednego z kluczowych wydarzeń, jakie wpłynęły na każdy z krajów europejskich i na miliony starszych dziś obywateli – II wojnie światowej. 

W projekt zaangażowane jest 5 krajów europejskich z różnych stref Europy (Włochy, Rumunia, Słowenia, Chorwacja i Polska), co gwarantuje zróżnicowaną perspektywę na europejskie doświadczenia historyczne związane z II wojną światową. Wybrane kraje stanowią spektrum europejskiego tła historycznego i geograficznego, umożliwiając dzięki temu szczegółowe zbadanie narodowej pamięci zbiorowej.

Działania w ramach projektu „Active Telling Active Learning” są kierowane głównie do młodych ludzi i obejmują wydarzenia upamiętniające historię II wojny światowej: warsztaty kreatywne, odwiedzanie miejsc historycznych z przewodnikiem, debaty i Żywe Biblioteki realizowane w każdym z krajów partnerskich. 

Metoda Żywej Biblioteki zmienia ludzi w Żywe Książki: z katalogu osób małe grupy mogą wybierać Książkę, którą chcą przeczytać, zmieniając doświadczenie czytania o historii w rozmowę twarzą w twarz z jej uczestnikiem. Zaproszone Książki to osoby, które przeżyły wojnę, byli partyzanci, krewni ofiar, ale też nauczyciele historii, profesorowie i badacze historii II wojny światowej. Poprzez rozmowę czytelnicy będą w stanie ‘przewracać strony z życia Książek’, przewracając tym samym strony historii Unii Europejskiej i rozwijając aktywną tożsamość bazującą na wspólnych wartościach europejskich poprzez naukę o wspólnej historii. 

Na stronie internetowej projektu oraz na Facebooku można znaleźć treści stworzone tak, by podkreślały fundamentalne wartości europejskiej i odzwierciedlały przyczyny i konsekwencje istnienia autorytarnych i totalitarnych reżimów w niedawnej historii Europy: artykuły, wideo-książki ze świadkami historii oraz podręcznik stosowania metody Żywej Biblioteki w aktywnym upamiętnianiu i edukacji obywatelskiej.

Do pobrania:
      -> Handbook Human Library

Europa dla obywateli

 

W ramach projektu zrealizowano 16 wydarzeń:

Wydarzenie nr 1 – Szkolenie trenerów dot. metody Żywej Biblioteki on Human Library method
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 9 obywateli: 2 uczestników z miejscowości Slavonski Brod (Chorwacja), 1 uczestnik z Bolonii (Włochy), 3 uczestników z Wrocławia (Polska), 1 uczestnik z Braszowa (Rumunia) i 2 uczestników z miejscowości Novo Mesto (Słowenia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 16.01.2019 w Centrum Młodzieżowym miejscowości Slavonski Brod (Slavonski Brod, Chorwacja).
Krótki opis: Podczas szkolenia reprezentanci organizacji partnerskich zostali zapoznani z metodą Żywej Biblioteki – dowiedzieli się, jak stosować tę metodę w projekcie i otrzymali instrukcje dotyczące organizacji wydarzeń, przygotowywania filmów i pisania artykułów na strony internetowe. 

 

Wydarzenie nr 2 – Szkolenie trenerów dot. metody Żywej Biblioteki: Publiczne warsztaty “Grywalizacja historii i edukacji obywatelskiej”
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 33 obywateli, z czego 19 uczestników pochodziło z miejscowości  Slavonski Brod (Chorwacja), 1 uczestnik z Bolonii (Włochy), 3 uczestników z Wrocławia (Polska), 1 uczestnik z Braszowa (Rumunia), 2 uczestników z miejscowości Novo Mesto (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Tomica (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Kujnik (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Stari Perkovci (Chorwacja), 1 uczestnik z Izmiru (Turcja), 1 uczestnik z Cagliari (Włochy) i 2 uczestników z Marsylii (Francja).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 17.01.2019 w Centrum Młodzieżowym miejscowości Slavonski Brod (Slavonski Brod, Chorwacja).
Krótki opis: Podczas wydarzenia uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę grywalizacji  i tego, jakie korzyści przynosi ta metoda w przypadku działań kierowanych do młodzieży, zwiększając ich zainteresowanie i uwagę. Ponadto omówione zostały wyzwania i możliwości płynące z wykorzystania grywalizacji w nauczaniu. Pokazano rodzaje technik grywalizacyjnych i przestawiono, jak zastosować je w nauczaniu historii i edukacji obywatelskiej.

 

Wydarzenie nr 3 – Żywa Biblioteka I w Rumunii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 46 obywateli, w tym 14 uczestników z Bod Middle School (Okręg Braszów, Rumunia) i 32 uczestników z Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Braszów, Rumunia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 16.04.2019 w Casa Baciu (Braszów, Rumunia).
Krótki opis: Na wydarzenie zostały zaproszone trzy Żywe Książki: generał rezerwy Ion Petrescu, major rezerwy Alexandru Corpade oraz muzeograf Traian Dumbrăveanu. Uczestnicy mogli wysłuchać ich bezpośrednich lub pośrednich wspomnień wojennych i zapytać o szczegóły w kwestiach, które były dla nich interesujące.

 

Wydarzenie nr 4 – Żywa Biblioteka II w Rumunii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 50 obywateli – 50 uczestników z Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Braszów, Rumunia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 17.05.2019 w budynku N Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Braszów, Rumunia).
Krótki opis: Na wydarzenie zaproszono trzy Żywe Książki: prof. Marię Leluțiu, malarza Mirceę Vladimira Bârsana oraz inż. Radu Bellu. Pierwsza dwójka podzieliła się swoim traumatycznym doświadczeniem dzieciństwa w czasie wojny, natomiast ostatnia z Książek opowiedziała o wpływie bombardowań Ploiești i Bukaresztu (Rumunia) na cywilów oraz o roli kolei rumuńskich podczas wojny. Wielu uczestnikom udało się wysłuchać historii wszystkich trzech Żywych Książek. 

 

Wydarzenie nr 5 – Żywa Biblioteka we Włoszech
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 45 obywateli, w tym 34 uczestników z Bolonii (Włochy), 1 uczestnik z Vicenzy (Włochy), 1 uczestnik z Sasso Marconi (Włochy), 1 z Castel Maggiore (Włochy), 2 z Pianoro (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Valsamoggia (Włochy), 1 uczestnik z Baricelli (Włochy), 1 uczestnik z Budrio (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Medicina (Włochy), 1 uczestnik z Argelato (Włochy) i 1 uczestnik z Comacchio (Włochy).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 4.06.2019 w Instytucie Aldini-Valeriani (Bolonia, Włochy).
Krótki opis:  Podczas wydarzenia młodzi ludzie (przede wszystkim uczniowie i studenci) spotkali pośrednich i bezpośrednich świadków II wojny światowej. Zgodnie z metodologią Żywej Biblioteki, uczestnicy zostali podzieleni na małe grupy, a następnie każda z grup wybrała Żywą Książkę z dostępnego katalogu w celu wysłuchania jej historii.

 

Wydarzenie nr 6 – Żywa Biblioteka w Słowenii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 55 obywateli,  w tym 29 uczestników z miejscowości Novo Mesto (Słowenia), 4 uczestników z miejscowości Krško (Słowenia), 4 uczestników z miejscowości Trebnje (Słowenia), 3 uczestników z miejscowości Dvor (Słowenia), 2 uczestników z miejscowości Dobrnič (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Krmelj (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Mirna Peč (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Črnomelj (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Metlika (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Mokronog (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Šentjernej (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Trebelno (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Škocjan (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Štefan (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Otočec (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Šmarješke Toplice (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Kočevje (Słowenia) i 1 uczestnik z miejscowości Zemun (Serbia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 13.06.2019 w HIša kulinarike (Novo Mesto, Słowenia).
Krótki opis:  Podczas wydarzenia młodzi ludzie spotkali się ze świadkami wydarzeń II wojny światowej. Zgodnie z metodologią  Żywej Biblioteki, uczestnicy (czytelnicy) zostali podzieleni na małe grupy, a następnie wspólnie decydowali, którą Książkę chcą przeczytać, czyjego doświadczenia wojny chcą wysłuchać. Młodzi ludzie słuchali historii Żywej Książki i zadawali pytania o interesujące ich aspekty opowieści.

 

Wydarzenie nr 7 – Żywa Biblioteka w Chorwacji
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 49 obywateli, w tym 37 uczestników z miejscowości Slavonski Brod (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Povlja (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Kujnik (Chorwacja), 2 uczestników z miejscowości Oriovac (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Stari Perkovci (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Donji Andrijevci (Chorwacja), 2 uczestników z miejscowości Bukovlje (Chorwacja), 3 uczestników z miejscowości Tomica (Chorwacja) i 1 uczestnik z miejscowości Gornja Vrba (Chorwacja).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 20.09.2019 w Bibliotece Miejskiej miejscowości Slavonski Brod (Slavonski Brod, Chorwacja).
Krótki opis: Podczas wydarzenia młodzi ludzie (głównie uczniowie i studenci) spotkali świadków wydarzeń II wojny światowej. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy (zgodnie z metodologią Żywej Biblioteki); każda z grup wybrała z katalogu Książkę, której historii chciała wysłuchać.

 

Wydarzenie nr 8 – Żywa Biblioteka w Polsce
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 29 obywateli – 29 uczestników z Wrocławia (Polska).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 4.10.2019 w Sektorze 3 (Wrocław, Polska) – przestrzenie konferencyjne dla NGO.
Krótki opis: Podczas wydarzenia młodzi ludzie (głównie uczniowie szkół średnich) spotkali pośrednich i bezpośrednich świadków II wojny światowej. Przygotowany został katalog wszystkich dostępnych Żywych Książek, tak by uczestnicy (podzieleni na małe grupy) mogli wybrać interesującą ich Książkę i poznać jej historię i doświadczenia.

 

Wydarzenie nr 9 – Wydarzenie upowszechniające w Chorwacji
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 35 obywateli, w tym 26 uczestników z miejscowości Slavonski Brod (Chorwacja), 3 uczestników z miejscowości Novska (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Povlja (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Kujnik (Chorwacja), 2 uczestników z miejscowości Oriovac (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Gornja Vrba (Chorwacja) i 1 uczestnik z miejscowości Stari Perkovci (Chorwacja).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 10.12.2019 w Centrum Młodzieżowym miejscowości Slavonski Brod (Slavonski Brod, Chorwacja).
Krótki opis: Podczas sesji Parlamentu Młodych w miejscowości Slavonski Brod z okazji Dnia Praw Człowieka do członków Parlamentu oraz obecnych uczniów i studentów przemawiały dwie Żywe Książki, dzieląc się swoimi doświadczeniami i historiami.

 

Wydarzenie nr 10 – Urban Trekking w Polsce
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 77 obywateli, w tym 1 uczestnik z Długołęki (Polska), 1 uczestnik Żerkowa (Polska), 1 uczestnik z Rymanowa (Polska), 1 uczestnik Oławy (Polska), 1 uczestnik z Kamieńca Ząbkowickiego (Polska), 1 uczestnik z Dobrzenia Wielkiego (Polska), 1 uczestnik z Gościc (Polska), 1 uczestnik z Zielonej Góry (Polska), 1 uczestnik z Leszna (Polska), 2 uczestników z Oleśnicy (Polska) i 66 uczestników z Wrocławia (Polska).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się w terminie 20-21.11.2019 we Wrocławiu (Wrocław, Polska).
Krótki opis:  Celem wydarzenia było stworzenie i przeprowadzenie gry miejskiej poszerzającej wiedzę o historii Wrocławia związanej z wydarzeniami II wojny światowej pośród młodych ludzi. Przez 3 godziny młodzi, podzieleni na grupy, próbowali wykonać przydzielone im zadania w 10 różnych miejscach w mieście. Gra została stworzona w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Przykładowe zadania obejmowały robienie zdjęć, nagrywanie krótkich filmików, rysowanie, szukanie zdjęć i informacji oraz zadawanie pytań osobom znajdującym się w pobliżu.

 

Wydarzenie nr 11 – Urban Trekking I w Rumunii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 30 obywateli, w tym 25 uczestników z Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Braszów, Rumunia), 1 uczestnik z Uniwersytetu Babeșa i Bolyaia w Klużu-Napoce (Kluż-Napoka, Rumunia), 4 uczestników z CRIFST (Rumuński Komitet Historii i Filozofii Nauki i Technologii przy Akademii Rumuńskiej).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 6.12.2019 w kilku miejscowościach w Transylwanii (Braszów – Rupea – Sighișoara, Rumunia).
Krótki opis:  Podczas wydarzenia uczestnicy odwiedzili pomniki bohaterów w miejscowościach takich jak Braszów, Bod, Rupea, Sighișoara i Oarba de Mureș. Podczas wizyty omówiono cenę, jaką lokalni mieszkańcy Okręgu Braszów ponieśli podczas wojny (każda z wiosek ma swoich bohaterów), jak również dynamikę frontu w Transylwanii i zachowanie rumuńskich żołnierzy w dramatycznych sytuacjach, jakie niósł ze sobą front.

 

Wydarzenie nr 12 – Urban Trekking II w Rumunii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 35 obywateli – 35 uczestników Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Braszów, Rumunia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 8.01.2020 w Braszowie (Braszów, Rumunia).
Krótki opis: Wydarzenie skupiało się na tych miejscach w mieście, które ucierpiały podczas bombardowań 1944 roku. Zaprezentowano archiwalne zdjęcia i nagrania filmowe dotyczące wydarzeń II wojny światowej w Braszowie, zgromadzone w kolekcji Mureșenilor House Museum.

 

Wydarzenie nr 13 – Urban Trekking we Włoszech
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 26 obywateli, w tym 8 uczestników z Bolonii (Włochy), 1 uczestnik z  Cosenzy (Włochy), 1 uczestnik z Giugliano (Włochy), 1 uczestnik z Berlina (Niemcy), 1 uczestnik z Rygi (Łotwa), 1 uczestnik z miejscowości Gjilan (Kosowo), 1 uczestnik z miejscowości Plovdiv (Bułgaria), 7 uczestników z Poznania (Polska), 1 uczestnik z miejscowości Vignola (Włochy), 1 uczestnik z Ankony (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Vinovo (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Cernusco Lombardone (Włochy) i 1 uczestnik z miejscowości Anzola dell’Emilia (Włochy).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 27.01.2020 w centrum miasta w Bolonii (Bolonia, Włochy).
Krótki opis:  Celem wydarzenia było odwiedzenie najważniejszych miejsc upamiętniających wydarzenia II wojny światowej w centrum Bolonii: Rynku i budynków historycznych , które zostały zbombardowane, schronów, tablic, pomników i miejsc bitew. Zwiedzanie zajęło niemal 3 godziny i zaangażowało także uczniów z zagranicy. Historia i znaczenie historyczne każdego z miejsc było objaśniane przez wolontariuszy i przez Żywe Książki uczestniczące w projekcie.

 

Wydarzenie nr 14 – Urban Trekking w  Słowenii
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 24 obywateli, w tym 9 uczestników z miejscowości Novo Mesto (Słowenia), 5 uczestników z miejscowości Dolenjske Toplice (Słowenia), 3 uczestników z Mirny (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Otočec (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Krško (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Šmarješke Toplice (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Metlika (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Boštanj (Słowenia), 1 uczestnik z miejscowości Žužemberk (Słowenia) i 1 uczestnik z miejscowości Leskovec pri Krškem (Słowenia).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 30.01.2020 w Gimnazija Novo Mesto (Novo Mesto, Słowenia).
Krótki opis:  Celem wydarzenia było pokazanie młodym uczestnikom najważniejszych miejsc historycznych i pomników związanych z historią II wojny światowej poprzez zdjęcia i teksty, jako że przejście przez miasto nie było możliwe. Zdecydowaliśmy się przygotować wydarzenie w miejskiej szkole – Gimnazija Novo Mesto – która obchodziła akurat 270-lecie istnienia, ponieważ ma ona swoją siedzibę w jednym z najważniejszych budynków historycznych z omawianej epoki. Pracownik stowarzyszenia na rzecz rozwoju wolontariatu DRPD Novo Mesto przedstawił wagę II wojny światowej i omówił miejsca, pomniki i tablice znajdujące się w miejscowości (która podczas wojny była otoczona drutem kolczastym). Młodzi uczestnicy byli bardzo zainteresowani tematyką wydarzenia i chcieli dowiedzieć się więcej, dlatego pod koniec wydarzenia pokazano im także kilka wywiadów ze świadkami wydarzeń wojennych.

 

Wydarzenie nr 15 – Urban Trekking w Chorwacji
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 13 obywateli, w tym 10 uczestników z miejscowości Slavonski Brod (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Povlja (Chorwacja), 1 uczestnik z miejscowości Kujnik (Chorwacja) i 1 uczestnik z miejscowości Gornja Vrba (Chorwacja).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 31.01.2020 w centrum miejscowości Slavonski Brod (Slavonski Brod, Chorwacja).
Krótki opis: Celem wydarzenia było odwiedzenie najważniejszych miejsc związanych z historią II wojny światowej i wydarzeniami z tego okresu w centrum Slavonskiego Brodu, a więc m.in. mostu na rzece Sava, Rynku miejskiego, fortecy Brod Fortress, starej willi, stacji kolejowej i fabryki będącej jedyną fabryką amunicji w Niepodległym Państwie Chorwackim (NDH). Realizacja zaplanowanej trasy zajęła dwie godziny. Historię i historyczne znaczenie każdego z miejsc objaśniał wolontariusz Tomislav Kaučić.

 

Wydarzenie nr 16 – Końcowa konferencja międzynarodowa
Uczestnicy: W wydarzeniu wzięło udział 55 obywateli, w tym 24 uczestników z Bolonii (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Perugia (Włochy), 1 uczestnik z Vignoli (Włochy), 1 uczestnik z Reggio Emilia (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Olaine (Łotwa), 1 uczestnik z miejscowości Crnomelj (Słowenia), 1 uczestnik z Wrocławia (Polska), 1 uczestnik z Braszowa (Rumunia), 1 uczestnik z miejscowości Slavonski Brod (Chorwacja), 1 uczestnik z Brukseli (Belgia), 1 uczestnik z miejscowości Medicina (Włochy), 1 uczestnik z Berlina (Niemcy), 5 uczestników z Częstochowy (Polska), 1 uczestnik z Ankony (Włochy), 1 uczestnik z miejscowości Anzola dell’Emilia (Włochy), 1 uczestnik z Brax (Francja), 1 uczestnik z Cosenzy (Włochy) i 11 uczestników z Poznania (Polska).
Miejsce, termin: Wydarzenie odbyło się 17.01.2020 w Bolonii – Regione Emilia Romagna, Viale della Fiera 8, sale C i D (Bolonia, Włochy).
Krótki opis:  Celem wydarzenia było podzielenie się wynikami projektu „Active Telling, Active Learning” osiągniętymi w pięciu krajach Europy i zachęcenie do debaty na temat pamięci. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele organizacji chorwackiej, rumuńskiej, słoweńskiej, polskiej i włoskiej. Podczas konferencji każda z organizacji podzieliła się doświadczeniami i materiałami z wydarzeń z serii Żywa Biblioteka oraz z innych przeprowadzonych działań. Na zakończenie konferencji stworzono stoły dyskusyjne (world café), z których każdy omawiał konkretny temat związany z metodyką Żywej Biblioteki lub upamiętnianiem wydarzeń II wojny światowej.  Na koniec konferencji każdy ze stołów zreferował główne konkluzje przeprowadzonych dyskusji. 

 

 

Copyright © 2017 Mode Foundation