Projekt „Active Telling Active Learning”, realizowany w ramach programu Europa dla obywateli, skupia się na upamiętnianiu jednego z kluczowych wydarzeń, jakie wpłynęły na każdy z krajów europejskich i na miliony starszych dziś obywateli – II wojnie światowej.
W projekt zaangażowane jest 5 krajów europejskich z różnych stref Europy (Włochy, Rumunia, Słowenia, Chorwacja i Polska), co gwarantuje zróżnicowaną perspektywę na europejskie doświadczenia historyczne związane z II wojną światową. Wybrane kraje stanowią spektrum europejskiego tła historycznego i geograficznego, umożliwiając dzięki temu szczegółowe zbadanie narodowej pamięci zbiorowej.
Działania w ramach projektu „Active Telling Active Learning” są kierowane głównie do młodych ludzi i obejmują wydarzenia upamiętniające historię II wojny światowej: warsztaty kreatywne, odwiedzanie miejsc historycznych z przewodnikiem, debaty i Żywe Biblioteki realizowane w każdym z krajów partnerskich.
Metoda Żywej Biblioteki zmienia ludzi w Żywe Książki: z katalogu osób małe grupy mogą wybierać Książkę, którą chcą przeczytać, zmieniając doświadczenie czytania o historii w rozmowę twarzą w twarz z jej uczestnikiem. Zaproszone Książki to osoby, które przeżyły wojnę, byli partyzanci, krewni ofiar, ale też nauczyciele historii, profesorowie i badacze historii II wojny światowej. Poprzez rozmowę czytelnicy będą w stanie ‘przewracać strony z życia Książek’, przewracając tym samym strony historii Unii Europejskiej i rozwijając aktywną tożsamość bazującą na wspólnych wartościach europejskich poprzez naukę o wspólnej historii.
Na stronie internetowej projektu oraz na Facebooku można znaleźć treści stworzone tak, by podkreślały fundamentalne wartości europejskiej i odzwierciedlały przyczyny i konsekwencje istnienia autorytarnych i totalitarnych reżimów w niedawnej historii Europy: artykuły, wideo-książki ze świadkami historii oraz podręcznik stosowania metody Żywej Biblioteki w aktywnym upamiętnianiu i edukacji obywatelskiej.
Do pobrania:
-> Handbook Human Library