406648-EPP-1-2018-1-PL-EPPKA2-CBY-ACPALA
Aby zapoznać się z manualem projektu, kliknij tutaj.
Think Bigger to projekt koordynowany przez Fundację MODE – Fundację Move and Develop (Wrocław, Polska). Został przygotowany we współpracy z Jeevan Rekha Parishad (Bhubaneswar, Indie), Volunteer Spirit Association (Songkhla, Tajlandia) oraz Youth Union of People with Initiative (Famalicão, Portugalia). Najważniejszym celem projektu jest umożliwienie bardziej efektywnej współpracy w zakresie pracy z młodzieżą pomiędzy partnerami z Europy i Azji. W ramach projektu partnerzy stworzą zatem nowe standardy współpracy i zastosują nowe metody sprawdzania jakości prowadzonych projektów i działań wolontariackich.
Aby osiągnąć cel projektu, partnerzy muszą współpracować na wielu poziomach. Początkiem tych działań będzie gromadzenie wiedzy i doświadczeń wszystkich zaangażowanych stron. Powinno to obejmować zebranie nie tylko ogólnych, ale także bardzo specyficznych dla danego regionu perspektyw dotyczących problemów i wyzwań związanych z pracą z młodzieżą i wolontariatem. Ważnym krokiem w realizacji projektu jest dzielenie się tymi perspektywami z partnerami, a także gromadzenie i wymiana dalszych informacji o czynnikach kulturowych i społecznych, które decydują o tym, czy – a jeśli tak to za pomocą jakich środków – można zrealizować udane projekty mobilności w danym kraju/regionie. Podnoszenie świadomości na temat tych czynników wśród partnerów z różnych krajów europejskich i azjatyckich jest punktem wyjścia do zapewnienia lepszego przygotowania i wsparcia dla uczestników pochodzących z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych i geograficznych.
Projekt umożliwia partnerom wymianę praktyk i doświadczeń w zakresie zarządzania, radzenia sobie z ryzykiem i komunikacją w projektach młodzieżowych w Europie i Azji. Działania pozwalające na realizację celu projektu obejmują m.in. mobilności pracowników młodzieżowych i wolontariatu, a także spotkania koordynatorów, których zadaniem jest współpraca przy tworzeniu podręcznika (tzw. manuala) i udział w wydarzeniach, mających na celu promowanie projektu i podręcznika.
608654-EPP-1-2019-1-PL-EPPKA2-CBY-ACPALA
Nadrzędnym celem projektu jest rozwijanie potencjału partnerów do współpracy w pracy z młodzieżą i inicjowanie wspólnych działań w tym obszarze. Przede wszystkim projekt ma na celu stworzenie sieci między organizacjami z Europy i Ameryki Łacińskiej w sposób sprzyjający i ułatwiający długoterminową współpracę. Drugim celem jest zapewnienie wszystkim partnerom możliwości poznania się jako instytucje – struktur, procedur, obszarów specjalizacji, organizacji pracy, otoczenia prawnego itp. Po trzecie, będziemy się starać poznać otoczenie społeczno-gospodarcze, w którym każdy z partnerów realizuje swoją misję, oraz jak te realia wpływają na naszą pracę. Chcemy również dowiedzieć się, jak porównują się nasze grupy docelowe, jakie wyzwania stoją przed nimi, jakie są ich potrzeby i jak te potrzeby wynikają z aspektów specyficznych dla regionu lub jak pracowaliśmy, aby im sprostać. Projekt ma również dać nam przestrzeń i czas na opracowanie i przetestowanie rozwiązań tych problemów, na refleksję nad naszym początkowym doświadczeniem we współpracy oraz rozwinięcie dalszych odpowiedzi i pomysłów na przyszłe udoskonalenia.
Ponadto projekt ma na celu poszerzenie wiedzy na temat wykorzystania edukacji pozaformalnej w międzynarodowej pracy z młodzieżą, wraz z określonymi narzędziami i metodami, które można wykorzystać do realizacji działań, takich jak wolontariat, wymiany młodzieży lub inne formy pracy z młodzieżą, w tym takie aspekty, jak przygotowanie i mentoring uczestników. Naszym zamiarem jest również skupienie się na dostosowaniu niektórych narzędzi do specyficznego dla regionu kontekstu społeczno-gospodarczego, w którym te działania mają miejsce. W ten sposób pragniemy przybliżyć nasze wysiłki do potrzeb każdej grupy docelowej, którą możemy zaangażować.
Organizacje zaangażowane w projekt to: YUPI (Youth Union of People with Initiative) z Portugali, Genesis z Czech, Centro de Estudios Paysandú z Urugwaju, Asociacion Puente Sur z Paragwaju i Enois z Brazylii. Aktywności zaplanowane w projekcie obejmują m.in. wolontariat długoterminowy, job shadowing dla pracowników młodzieżowych i szkolenia dla trenerów.